Po ju ndjek qeni? Mos vraponi, ja çfarë duhet të bëni në këto situata

Stina e dimrit na bën që të shohim qen endacakë çdo ditë. Megjithatë, lind një problem nëse ata veprojnë armiqësor. Ekspertët ndanë këshilla se si të mbroheni dhe të parandaloni kafshimet e qenve. Së pari, përpiquni të qëndroni të qetë. Qentë vërtet ndiejnë frikën njerëzore. Nëse keni një qen agresiv përballë, është e vështirë të…

Read More

Çfarë do të thotë nëse një zog hyn në shtëpinë tuaj ose godet një dritare: Jo të gjithëve do t’ju pëlqejë përgjigjja

Besëtytnitë nuk kanë pushuar kurrë së qeni popullore, e as interpretimi i shenjave dhe simboleve të ndryshme.Ka libra të tërë kushtuar bestytnive, por janë shumë të vështira për t’u përpiluar. Njerëzit, që nga kohra të lashta, duan të interpretojnë fenomene të caktuara dhe të specializohen në lloje të ndryshme parashikimesh. Sot ju sjellim interpretime të…

Read More

Fotoja që po ‘çmend’ rrjetin! Vetëm 5% mund ta dallojnë kafshën që fshihet në pyll, po ju e gjetët?

Kuizi i kafshëve të fshehura është bërë viral. Ka njerëz që mund të dallojnë detajet më të vogla në pak sekonda. Megjithatë, çfarë ndodh kur “objekti” që po kërkoni ka arritur të kamuflohet në mënyrën më të mirë të mundshme? Atëherë nevojitet një vështrim më i gjerë. Në kuizin e mëposhtëm, vetëm 5% e njerëzve…

Read More

Jo më nëpër hotele/ Dedektivja tregon se ku tradhëtojnë politikanë dhe personazhet e njohur

Ku tradhtojnë politikanë apo personazhe të njohur? Detektivja e çifteve, Shkënda Lili, ka rrëfyer trendin aktual. E ftuar në një emision televiziv ajo tha se ata nuk preferojnë të shkojnë në hotele si pjesa dërrmuese e qytetarëve, por kanë shtëpi të tjera. “Ne shikojmë nëse dikush është duke shkuar në ndonjë hotel në periferi të…

Read More

A e keni ditur? Kjo është arsyeja përse nuk duhet t’i tregojmë ëndrrat që shohim

Ne shpesh mendojmë se janë një temë interesante bisede, por në realitet për ata që na dëgjojnë janë të parëndësishme, të rëndomta dhe të pakuptimta. Ekzistojnë disa teori që kërkojnë të shpjegojnë se pse ëndërrojmë apo interpretojmë kuptimin e ëndrrave tona. Një nga këto është teoria e aktivizimit të sintezës. Ky model u zhvillua në…

Read More