Të gjithë kemi kripë në shtëpinë tonë, por a e keni ditur se mund ta përdorni për këtë gjë?

Kur është fjala për përbërësit kryesor, kripë kryeson listën.

Unë kurrë nuk kam qenë në një shtëpi që nuk ka kripë në kuzhinën e saj.

Dhe shumë shtëpi kanë më shumë se një lloj kripe, kripë tryezë, kripë e zezë, kripë Himalaje.

Por, mund ta përdorni atë për shumë gjëra të tjera:

Hiqni erën e keqe të këpucëve.

Edhe nëse mbani këmbët tuaja super të pastra, këpucët tuaja ende vijnë erë.

Por nëse fusni kripë në këpucët tuaja dhe e leni gjatë natës, do të habiteni në mëngjes.

Zhbllokoni lavamanin tuaj me kripë.

Së pari pastroni lavamanin sa më shumë që të jetë e mundur, pastaj derdhni ¼ filxhan sodë buke dhe ¼ filxhan kripë në një tas dhe përzieni.

Pastaj hidheni tek pjesa e piletës së lavamanit.

Pastaj, hidhni ½ filxhan uthull dhe do të shihni që do të flluskoj, dhe kjo do të thotë se po funksionon. Lereni për 30 minuta pastaj hidhni ujë të nxehtë.

Pastroni yndyrnat e akumuluara në tigan

Krijoni një shtresë me kripë dhe shikojeni të thithi disa nga mbetjet.

Pastaj përdorni një sfungjer të thatë për të fshirë kripën përreth dhe për të hequr yndyrën.

Pastroni vaskën tuaj.

Nëse vaska juaj ka nevojë për një mrekulli, kripa është përgjigja.

Kombinoni kripë me uthull ose limon.

Pastaj fërgoni vaskë tuaj.
Mjaft më me flluska sapuni!

Nëse jeni të lodhur nga flluskat lani enët, kripa është sekreti juaj.