Pse duhet bërë s**s në mëngjes dhe cilat janë 9 përfitimet e pabesueshme që sjell marrëdhënia int*me?

Nuk mund të mohohet se një nga pjesët më të mira të zgjimit është pirja e një filxhani të freskët të kafesë. Por e dini se cila është gjithashtu një mënyrë e shkëlqyer për të nisur ditën tuaj? Duke bërë seks në mëngjes.

Kjo është e vërtetë, të bësh seks kur zgjohesh në mëngjes ka më shumë përfitime se pirja e kafesë. Seksi i mëngjesit ju ndihmon të kaloni mirë në ditën tuaj të punës. Mund të rrisë nivelet e energjisë dhe të lehtësojë stresin. Të paturit e një orgazme padyshim përmirëson qetësinë tuaj. Dhe, mbi të gjitha, ju jeni të lidhur me partnerin tuaj.

Për të qenë i sinqertë, nuk ka asnjë arsye pse nuk duhet të përfshini seksin e mëngjesit në orarin tuaj të përditshëm.

9 përfitime të pabesueshme

Trupi juaj është i përgatitur
Mëngjesi është koha e përkryer për seks, sepse, sinqerisht, trupi juaj është gati për të. Kjo për shkak se nivelet e estrogjenit dhe testosteronit janë në kulmin e tyre gjatë kësaj kohe. Pse ka rëndësi kjo? Epo, një studim i vitit 2013 zbuloi se libidoja juaj ndikohet nga nivelet tuaja të hormonevesa më të larta të jenë, aq më i freskët ndiheni.

Do të zgjasë më gjatë
Duke folur për hormonet: Sa më shumë testosterone, aq më i mirë është seksi. Nivelet e larta të testosteronit do të rrisin libidon e partnerit tuaj dhe do të përmirësojnë funksionin seksual, sipas një studimi të vitit 2007. Një rishikim më i vjetër i botuar në 2000 burimi i besuar gjithashtu zbuloi se nivelet më të larta të testosteronit mund të rrisin forcën e ereksionit.

Lëshon “hormonin e përqafimit” oksitocinë
Seksi i mëngjesit mund t’ju afrojë ju dhe partnerin tuaj. Si keshtu? Seksi prodhon oksitocinë, i njohur gjithashtu si “hormoni i përqafimit”. Oksitocina është substanca kimike në tru që kontrollon dashurinë dhe lidhjen. Kur lëshohet gjatë seksit, do të ndiheni më të lidhur me partnerin tuaj.

Është një eleminues i stresit
Dëshironi të shpëtoni nga stresi? Më pas bëni seks në mëngjes. Një studim i vitit 2010 zbuloi se aktivitetet e këndshme mund të zvogëlojnë nivelet e hormoneve të stresit. Kjo do të thotë që kulmi përpara se të shkoni në punë mund t’ju vendosë në një humor të shkëlqyeshëm për pjesën tjetër të ditës.

Lëshon endorfinë
Seksi i mëngjesit prodhon endorfinë, kimikatet magjike që lehtësojnë dhimbjen në trupin tuaj që ndihmojnë në rritjen e humorit tuaj. Kjo është arsyeja pse zakonisht ndiheni më të lumtur pasi të keni arritur kulmin. Pra, pse të mos e filloni ditën tuaj me një qëndrim më të fortë?

Llogaritet si një stërvitje
Sigurisht, seksi në mëngjes mund të mos jetë i barabartë me vrapimin në një rutine për një orë, por gjithsesi është një stërvitje e tmerrshme. Seksi djeg rreth pesë kalori në minutë, sipas një studimi nga Shkolla Mjekësore e Harvardit. Kjo është njësoj si të shkosh për një shëtitje. Megjithatë, a nuk do të digjnit të paktën 75 kalori me një mëngjes të shpejtë?

Është e mirë për trurin tuaj
Dëshironi t’i jepni fuqi trurit tuaj një nxitje? Seksi i mëngjesit është përgjigjja. Studime të shumta tregojnë se duke u zënë liron një përzierje neurotransmetuesish dhe hormonesh – në veçanti, dopamina, hormoni i ndjenjës së mirë – që mund të përfitojë shëndetin e trurit dhe njohjen.

Ai rrit sistemin tuaj imunitar
Sigurisht, vitamina C mund të bëjë mrekulli për sistemin tuaj imunitar. Por po ashtu edhe të qenit i gjallë në mëngjes. Studiuesit nga një studim i vitit 2015 zbuluan se seksi mund të rrisë imunitetin tuaj duke nxitur mbrojtjen natyrale të trupit tuaj kundër baktereve, viruseve dhe mikrobeve të tjera.

Mund t’ju ndihmojë të dukeni më të rinj
Seksi i mëngjesit mund të jetë burimi juaj i rinisë. Disa ekspertë mendojnë se seksi është çelësi për t’u dukur më i ri, sepse ai çliron oksitocinë, beta endorfinë dhe molekula të tjera anti-inflamatore. BBC Neës raportoi se hulumtimet e vjetra sugjerojnë se të bëni seks të paktën tre herë në javë mund t’ju bëjë të dukeni disa vite më të rinj se njerëzit që bëjnë më pak seks. Orgazmat madje mund të përfitojnë lëkurën tuaj në disa mënyra!/HEALTHLINE