E rëndë! Flakët përfshijnë pallatin, raportohet për 41 vik*ima

Një zjarr që ka shpërthyer të mërkurën në një ndërtesë ku po qëndronin punëtorët në qytetin Mangaf në Kuvajt, ka lënë të paktën 41 të vdekur, ka thënë zëvendëskryeministri i Kuvajtit, Sheikh Fahad Yusuf Saud Al-Sabah për agjencinë “Reuters”.

Zëvendëskryeministri ka akuzuar pronarët e pronave për shkelje të rregullave dhe lakmi, ndërsa ka thënë se këta faktorë kanë kontribuuar në ngjarjen.

Incidenti është raportuar te autoritetet në orën 6 të mëngjesit, sipas gjeneralit Eid Rashed Hamad.

“Ndërtesa ku ka shpërthyer zjarri ka qenë e banuar nga punëtorët dhe ka pasur një numër të madh të punonjësve atje. Dhjetëra janë shpëtuar, por fatkeqësisht ka pasur shumë vdekje për shkak të inhalimit të tymit”, ka thënë një komandant policor. “Gjithmonë alarmojmë dhe paralajmërojmë kundër grumbullimit të shumë punonjësve në një ndërtesë”.

Ministria e Shëndetësisë së Kuvajtit ka thënë se të paktën 43 persona janë shtrirë në spital për shkak të zjarrit. Autoritetet e kanë shuar zjarrin dhe janë duke hetuar shkakun e tij.