Tragjedi, përmbytet varka me 110 emigrantë, mes të vdekurve një 4-vjeçare

Të paktën pesë persona kanë vdekur në përpjekje për të kaluar Kanalin Anglez nga një zonë pranë qytetit të Wimereux, Francë, raporton gazeta lokale La Voix du Nord.

Roja bregdetare franceze ka konfirmuar se ka pasur një përpjekje të dështuar për të kaluar Kanalin, raporton BBC. 

Mes viktimave është edhe një fëmijë.

“Bëhet fjalë për tre burra, një grua dhe një fëmijë”, thanë ata.

“Rreth orës 5 të mëngjesit të sotëm, një varkë e vogël (me më shumë se 110 persona) u nis nga plazhi gjerman (Wimereux)”, tha roja bregdetare.

“Pas një bllokimi fillestar në një breg rëre, anija u nis përsëri për në det. Një lëvizje e turmës me sa duket ndodhi në varkën e mbingarkuar, duke shkaktuar disa viktima.”

Mediat franceze thonë se fëmija ishte një vajzë katërvjeçare./albeu.com