Lëkundje të forta tërmeti shkundin Greqinë, ku ishte epiqendra

Mëngjesin e sotëm, një tërmet me magnitudë 4.6 Rihter, ka lëkundur Greqinë. Mediat në Greqi, raportojnë se epiqendra e tërmetit ishte në Samos.

Thellësia e lëkundjes sizmike, vlerësohet se ishte 10 kilometra. Nuk ka raportime për dëme materiale, apo të lënduar.

Greqia është nje vend me aktivitet të lartë sizmik, për shkak të vendodhjes gjeografike dhe pllakat tektonike në tokën e vendit fqinj.

Tërmete të tilla janë të shpeshta në Greqi.