‘Çmendet’ moti në këtë vend/ Përmbytjet ‘bëjnë kërdinë’, raportohet për 58 vik*ima

Gjatë dy javëve të fundit, të paktën 58 persona kanë vdekur nga përmbytjet në Tanzani.

Moti i keq ka përfshirë vendin në Afrikën Lindore.

Rajoni bregdetar ishte më i godituri dhe rreth 127, 000 njerëz janë të rrezikuar nga përmbytjet.

Ndërsa zëdhënësi i qeverisë tha se Tanzania po planifikon të ndërtojë 14 diga për të parandaluar përmbytjet në të ardhmen.