Italia tronditet nga disa tërmete të njëpasnjëshme

Një seri tërmetesh me magnitudë më të madhe se 3 ballë u regjistruan sot, e mërkurë 7 shkurt, në zona të ndryshme të Emilia Romagna, nga goditja e parë me magnitudë 3.2 në orën 06.02 në zonën Frassinoro (Modena) deri në të tjerat gjatë mëngjesit në provincën e Parma, midis Calestano dhe Langhirano.

Advertisements

Një tërmet me magnitudë 3.3 u regjistrua në orën 14:55 në Langhirano.

Advertisements

Tërmeti i orës 06.02 u regjistrua nga Instituti Kombëtar i Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë (Ingv) me epiqendër 9 kilometra nga Frassinoro dhe në një thellësi prej 4 kilometras

Villa Minozzo, në provincën e Reggio Emilia, Villa Collemandina, Castiglione di Garfagnana (në provincën e Lucca), Pievepelago (Modena), Sillano Giuncugnano, San Romano in Garfagnana (Lucca) dhe Toano (Reggio Emilia), komunat brenda 15 kilometra nga epiqendra e tërmetit. Këto janë koordinatat gjeografike të tërmetit: 44.2650 gjerësi gjeografike, 10.4640 gjatësi gjeografike.

Tërmeti me magnitudë 3.2, sipas raportimeve të para që u shfaqën në mediat sociale, zgjoi popullsinë në provinca të ndryshme: mesazhe nga përdoruesit mbërritën nga Villa Minozzo, Pieve di Brancoli dhe komuna të tjera pranë epiqendrës. Megjithatë, për momentin nuk ka asnjë lajm për dëme në njerëz apo sende.

Pak minuta pas tërmetit 3.2 ballë në provincën e Modenës, INGV regjistroi të paktën tre tërmete të tjera, me epiqendër këtë herë në zonën e Parmës.

Një goditje me magnitudë 2.6 ballë në orën 06:32 4 kilometra nga Langhirano dhe një tjetër goditje me magnitudë 2.8 në orën 06:41 6 kilometra nga Calestano. Në orën 07.24 goditja e tretë me magnitudë 2.5 ballë sërish me epiqendër në Calestano.