E rëndë, rrufeja vret tre persona dhe plagos 18 të tjerë

Tre fshatarë u vranë dhe 18 të tjerë u plagosën pasi u goditën nga një rrufe teksa merrnin pjesë në një funeral në rajonin Lindi në Tanzaninë jugore, tha një zyrtar.

Advertisements

Abdallah Mputa, përgjegjës i një qendre shëndetësore në zonën Mtama në rajon, tha se viktimat u goditën nga rrufeja teksa ishin duke marrë pjesë në një funeral në fshatin e tyre.

Advertisements

“Ata po merrnin pjesë në funeralin e një bashkëfshatari kur një shi i madh shkaktoi goditjen e rrufesë”, tha Mputa, duke shtuar se rrufeja i goditi në orën 16:00 sipas kohës lokale.

Personat e lënduar ende po marrin trajtim mjekësor në qendrën shëndetësore, tha ai.