Kura që bën mrekullira/ Lëngu i patëllxhanit për uljen natyrale të sheqerit në gjak

Njerëzit që vuajnë nga diabeti duhet të bëjnë zgjedhje të kufizuara ushqimore. Në veçanti, ata duhet të kufizojnë sasinë e karbohidrateve. Sipas të dhënave patëllxhani është një nga ushqimet më të mira për diabetikët sepse përmban pak karbohidrate. Me lëngun e tij, mund të përgatisni një pije krejt natyrale për të ulur nivelin e sheqerit…

Read More

Flet Ilir Alimehmeti: Nuk ka vend për panik në Shqipëri, ata që e kanë kaluar Covid-19 janë më pak të rrezikuar

Epidemiologu, Ilir Alimehmeti iu ka bërë thirrje qytetarëve që të mos përfshihen nga paniku prej variantit “Delta”. Sipas tij edhe pse ky variant ka mbërritur në Shqipëri rrezikshmëria është shumë e ulët. Ndërsa bëri krahasim me vendet fqinje, epidemiologu tregoi se vendi ynë ka shumë më pak gjasa për rritjen e të infektuarve. Gjithsesi, sipas…

Read More

Mësojeni tani! Cila është lidhja mes ankthit dhe tensionit të lartë? Kujdesi që duhet të tregoni

Ankthi nuk shkakton hipertension afat-gjatë, megjithatë episodet e shpeshta të ankthit mund të shkaktojnë rritje të përkohshme por dramatike të tensionit të gjakut. Këtë e thonë studimet sipas të cilave, shpeshtësia e episodeve të ankthit, sidomos kur bëhet fjalë për ccdo ditë, mund të dëmtojë enët e gjakut, zemrën, veshkat, njësoj si hipertensioni kronik. Për…

Read More