Mjeket i thane te mos shqetesohej se ke hemorroide. 6 muaj me vone 43-vjecarja zbulon semundjen e rende

Nje 43-vjecare ka shkuar per te bere vizite tek mjeku pasi kishte shqetesime ne zorren e trashe por mjeket i thane se ka hemoroide dhe se gjendja e saj do te permiresohej.

Edhe pse kaluan disa muaj dhimbja e saj sa vinte dhe shtohej mjekët i thanë në mënyrë të përsëritur që të vazhdonte trajtimin e hemorroideve derisa dhimbja e saj u bë aq e rëndë sa ajo bëri teste për kancerin.

Pas ekzaminimit endoskopie dhe MRI ajo doli se kishte kancer ne zorren e trashe. Mjeket ishin fajtoret qe e lane semundjen qe te behej dhe me agresive.

Ajo bere nje nderhyrje prej 11 oresh dhe pas nje operacioni te gjate gjendja e saj filloj te permiresohej.

43 vjecarja u shpreh ‘Nëse do të isha parë më herët dhe nuk do të më trajtonin gabimisht për gjashtë muaj, semundja ime do te ishte me e lehte ndaj une e bej kete histori publike per te shpetuar sa me shume jete njerezish dhe ata te jene vigjilent nga shenjat qe jep trupi.

Ajo tha se:”sapo të vëresh simptomat më të vogla shkoni menjëherë te mjekët.

Kanceri anal është një lloj kanceri që shfaqet në kanalin anal.

Shumica e njerëzve trajtohen me një kombinim të kimioterapisë dhe rrezatimit.Nese kapet ne kohe ka mundesi te larta per te jetuar gjate.

Simptomat e kancerit anal përfshijnë:

Gjakderdhje nga anusi ose rektumi
Dhimbje në zonën e anusit
Një masë ose rritje në kanalin anal
Kruarje anale