U páráshíkua që Qershori do ishte F*RR, POR moti bën KTHESEN DRASTIKE!

Java pritet të jetë krýesisht në ndíkim të kushteve atmòsferíke të qëndrueshme dhe të nxèhta.

Sipas Shërbimit Meteorologjík Ushtarak, aga dita e hënë dhe deri ditën e mërkurë vendi

ynë prite të ketë mot me alternime kthjellimesh dhe vranësira kalimtare.

Ditën e enjte pritet që vendi ynë të jetë në ndíkim të kushteve atmòsferíke relativisht të paqëndrueshme.

Moti páráshíkohèt të jetë me vranësira dhe pas orëve të mesditës mot me kthjellime.

Reshjet e shiut me intensitet të ùlët pritet të jenë prezente që në orët e párá të 24-orëshít deri në orët e mëngjesit në veri dhe qendër të vendit.

Në orët e mesditës reshjet e shiut do të riáktivízohen përsëri por vetëm përgjatë relieveve malore të vendit.

Ditën e premte moti páráshíkohèt të jetë krýesisht i kthjellët e vranësira të pákta kalimtare.

Era páráshíkohèt të jetë krýesisht nga kuadrati i jugut me shpèjtësi mesatare deri në 8m/sek, e cila hera-herës krýesisht ditën e

hënë pritet të fitojë shpèjtësi deri në 12-14m/sek. Valëzími në dete pritet të jetë i forcës 2-3 ballë.