63 vjeçarja lind fëmijë djalë dhe thyen rekordin botëror duke çuditur të gjithë botën

Një grua italiane është bërë nëna më e vjetër në bote në moshën 63-vjeçare, pasi lindi një djalë të shëndetshëm pas trajtimit të fertilitetit në Ukrainë .

Pas muajsh trajtimi IVF në Ukrainë, edhe nën kërcënimin e bombave nga forcat ruse, Sebastiani i vogël lindi më 3 qershor nga nëna e tij Flavia Alvaro.

Flavia, e cila do të mbushë 64 vjeç në tetor, lindi Sebastian, i cili peshonte gati dy kilogramë (4.4 lbs), në spitalin Versilia në Lido di Camaiore, në veriperëndim të Italisë , nëpërmjet një seksioni cezarian më herët se sa pritej, me shtatzëninë. 31 javë e katër ditë.

Sebastian është aktualisht në repartin e parakohshëm të spitalit dhe do të lejohet të shkojë në shtëpi kur të arrijë një peshë mjaft të shëndetshme.

Por udhëtimi i lindjes së tij nuk ishte aspak i lehtë.

Kur ajo mbërriti në Kiev vjeshtën e kaluar, forcat e Vladimir Putin po sulmonin kryeqytetin.

Në kaosin e luftës, ajo përfundoi duke u humbur në Kiev. Klinika ukrainase e fertilitetit u detyrua të telefononte në spitalin e saj në Itali për të pyetur se ku ishte.

Përveçse duhet t’i nënshtrohej trajtimit të fertilitetit në Ukrainë në një kohë kur lufta po shkatërronte cdo gje, vetëm trajtimi i Flavia kushtoi 15,000 euro.

Flavia gjithashtu pësoi tragjikisht një abort që herën e parë që provoi trajtimin por ajo nuk u dorezua qe te kishte nje femije.

Flavia kaloi rekordin e mëparshëm për gruan më të vjetër që ka lindur në Itali.