Orë me diell dhe reshje shiu, si parashikohet moti për fundjavën: Ja çfarë pritet në mesditë

Gjatë fundjavës moti në vendin tonë do të jetë në ndikim të kushteve atmosferike relativisht të paqëndrueshme.

Të shtunën parashikohen vranësira mesatare deri të dendura të cilat do të pasohen nga reshje shiu me intensitet të ulët në pjesën më të madhe të vendit. Ndërsa në orët e pasdites pritët që reshjet e shiut të ndërpriten në të gjithë vendin.

Të dielën do të ketë mot me altrenime kthjellimesh dhe varënsira të cilat hera-herës përgjatë relieveve malore do të pasohen nga reshje shiu me intensite të ulët.

Njoftimi i SHMU:

Dita e shtunë do të jetë në ndikim të kushteve atmosferike relativisht të paqëndrueshme. Moti parashikohet të jetë me vranësira mesatare deri të dendura të cilat do të pasohen nga reshje shiu me intensitet të ulët në pjesën më të madhe të vendit. Në orët e pasdites pritët që reshjet e shiut të ndërpriten në të gjithë vendin.

Dita e Diel do të ketë mot me altrenime kthjellimesh dhe varënsira të cilat hera-herës përgjatë relieveve malore do të pasohen nga reshje shiu me intensite të ulët.

Era do të jetë nga veriperërëndimi me shpejtësi mesatare deri në 7m/sek, e cila hera-herës pritet të fitojë shpejtësi deri në 12m/sek duke bërë që valëzimi në detet Adriatik dhe Jonë të jetë i ulët i forcës 1-2 ballë.