Tragjedi/ Përmbytet varka plot me emigrantë, raportohet për 45 të vd*kur

45 emigrantë janë zhdukur dhe dyshohet se kanë vdekur pasi varka e tyre u mbyt në Mesdheun qendror të mërkurën teksa përpiqeshin të arrinin në Evropë nga Tunizia, tha agjencia e migracionit e Kombeve të Bashkuara.

Në një incident tjetër roja bregdetare e Italisë tha të mërkurën se kishte gjetur trupat e nëntë personave dhe kishte shpëtuar 22 të tjerë, me 15 që dyshohet se janë zhdukur.

Të mbijetuarit u dërguan në ishullin e afërt italian të Lampedusa, porti i parë për shumë emigrantë që kërkojnë të arrijnë në Bashkimin Evropian.

Organizata e OKB-së për Migracionin postoi në platformën X të premten se stafi i saj në Lampedusa mësoi nga të mbijetuarit se një varkë e dytë që ishte nisur nga Tunizia gjithashtu u mbyt të mërkurën dhe të gjithë 45 pasagjerët e saj janë të zhdukur.