Tërmet 6.5 ballë në këtë vend, ja epiqëndra

Mbrëmjen e djeshme, një tërmet me magnitudë 6.5 ballë goditi provincën Java Perëndimore të Indonezisë, pa shkaktuar valë gjigante, tha agjencia e meteorologjisë, klimatologjisë dhe gjeofizikës e vendit.

Tërmeti ndodhi në orën 23:29 të Xhakartës (1629 GMT) të shtunën, me epiqendrën e tij të vendosur 151 km në jugperëndim të Garut Regency dhe një thellësi prej 10 km, tha agjencia.

Lëkundjet e tërmetit u ndjenë gjithashtu në Xhakartë, kryeqytetin e Indonezisë, dhe provincën e afërt të Banten, si dhe në provincat e Java Qendrore, Yogyakarta dhe Java Lindore.

Në provincën Java Perëndimore, intensiteti i tërmetit u ndje në IV MMI (Intensiteti i Modifikuar Mercally) në qytetin Sukabumi dhe qytetin Tasikmalaya, dhe III deri në IV MMI në qytetin Bandung, kryeqyteti i provincës Java Perëndimore, tha agjencia.

Nuk kishte asnjë alarm për cunami të lëshuar nga agjencia, pasi lëkundjet nuk do të shkaktonin potencialisht valë gjigante.

Indonezia, një komb arkipelagjik, është i prirur ndaj tërmeteve për shkak të pozicionit të saj në një zonë të prekshme të goditur nga tërmeti, të quajtur “Unaza e zjarrit e Paqësorit”.