Moti i keq “gjunjëzon” këtë vend, stuhi dhe erëra të forta, raportohet për të vd*kur

Dubai është pushtuar nga moti i keq dhe gjendje atmosferike aspak normale për klimën e vendit aziatik. Kjo u pasua nga shira të rrëmbyeshëm për orë të tëra. Sipas matjeve të bëra gati 4 inç (100 mm) shi ranë gjatë vetëm 12 orëve të martën, sipas vëzhgimeve të motit në aeroport rreth asaj që Dubai zakonisht regjistron në një vit të tërë, sipas të dhënave të Kombeve të Bashkuara.

Shiu i së martës shkaktoi përmbytje të mëdha në Dubai, ndërsa rrugët u kthyen në lumenj dhe uji i vrullshëm përmbyti shtëpi dhe biznese.

Një video tronditëse tregoi asfaltin e Aeroportit Ndërkombëtar të Dubait i kurorëzuar së fundmi si aeroporti i dytë më i ngarkuar në botë, nën ujë teksa një aeroplan masiv tenton të lundrojë në ujërat e përmbytjeve. Avionët e mëdhenj dukeshin më shumë si varka që lëviznin nëpër aeroportin e përmbytur, ndërsa uji spërkatej pas tyre dhe valët valëviteshin nëpër ujërat e thella.

Sipas mediave lokale, një burrë i moshuar nga Emiratet rreth të 70-tave vdiq të martën në mëngjes kur automjeti i tij u përfshi nga ujërat e vrullshëm në Ras Al Khaimah.

Sinoptikanët shpjeguan se ngjarjet e reshjeve të rrëmbyeshme si kjo do të bëhen më të shpeshta për shkak të ndryshimeve klimatike të nxitura nga njerëzit . Ndërsa atmosfera vazhdon të ngrohet, ajo është në gjendje të thithë më shumë lagështi si një peshqir dhe më pas ta lëshojë atë në formën e rrjedhave më ekstreme të reshjeve të përmbytura.

Reshjet e shiut pritet të zvogëlohen në rajon, por disa rrebeshe mund të vazhdojnë të mërkurën përpara se të rikthehet moti i thatë.