E papritur! Pas shiut rikthehet pluhuri afrikan mbi Shqipëri, po dielli?

Meteorologu Hakil Osmani ka treguar si do të jenë kushtet e motit për fundjavën dhe çfarë na pret fillimin e javës së ardhshme. Ai bëri me dije se pritet një rritje e temperaturave dhe mbizotërim i kthjellimeve në të gjithë territorin shqiptar. Fillimin e javës së ardhshme pritet një rikthim i pluhurit afrikan, duke bërë që vlerat maksimale të temperaturave të jenë të larta.

“Dita e premte mbetet në mbizotërimin e vranësirave të shpeshta, të cilat gjatë pasditeve do të jenë më të dukshme, duke krijuar herë pas here mundësi për momente me shi, që do të jenë më të dukshme në zonat veriore.

Për sa i përket fundjavës, kemi përmirësim më të dukshëm të kushteve të motit, edhe pse mëngjesi dhe paraditja e ditës së shtunë do të jetë në mbizotërimin e vranësirave të shumta dhe kthjellimeve të pakta, pritet që pjesa e dytë e ditës të sjellë përmirësim të dukshëm. Përjashtim bëjnë vetëm zonat e thella në juglindje, ku pritet të kemi momente të pakta me pika shiu, por që janë të papërfillshme.

Sa i përket ditës së diel, do të kemi dominim të kthjellimeve që më të dukshme do të jenë përgjatë vijës bregdetare, pritet të kemi edhe kalime të lehta të vranësirave në pjesën e dytë të ditës, por nuk pritet të kemi reshje.

Temperaturat pritet të kenë një rritje të ndjeshme kryesisht në orët e mesditës, duke bërë që të paktën deri ditën e diel të kemi maksimume 26-27 gradë Celsius. Dita e hënë dhe dita e martë parashikohet të jenë nën mbizotërimin e motit të qëndrueshëm, pritet të kemi interval të gjata me diell”, tha Osmani.