Bie zjarr në klubin e natës ku ka mijëra shqiptarë, së paku 29 të vdekur

Të paktën 29 persona kanë humbur jetën nga zjarri në një klub nate në Turqi. Klubi Masquerade, në bodrumin e një ndërtese të lartë në Stamboll, u mbyll dhe po rinovohej gjatë ditës. Zjarri shpërtheu pak pas mesditës, tha guvernatori i Stambollit Davut Gul, duke shtuar se shkaku nuk ishte ende i qartë.

Gul tha se viktimat e zjarrit mendohet se kanë qenë punëtorë që merreshin me rinovimin e klubit të natës. Pesë persona janë arrestuar në lidhje me zjarrvënien, ndërsa hetimet vazhdojnë. Të prangosurit përfshijnë tre zyrtarë, menaxherin e klubit të natës dhe menaxherin e rinovimeve.

Zjarrfikësit dhe reaguesit e tjerë të parë rrethuan hyrjen e djegur dhe të tymosur të klubit, i cili zë dy kate nën një ndërtesë banimi 16-katëshe në lagjen Gayrettepe të qytetit.

Numri i viktimave është rritur me shpejtësi gjatë gjithë pasdites, me zyrën e guvernatorit që ka lëshuar një sërë përditësimesh.

Kryetari i sapozgjedhur i Stambollit, Ekrem Imamoglu, ka shprehur ngushëllimet e tij në rrjetet sociale.

“Zoti i mëshiroftë qytetarët tanë që humbën jetën dhe iu uroj shërim të shpejtë të lënduarve tanë”, tha ai në një postim në X, dikur Twitter.

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, është në dijeni të tragjedisë pas një telefonate me ministrin e brendshëm Ali Yerlikaya.

(Balkanweb)