E rëndë! Anija me emigrantë fundoset në brigjet e Turqisë/ 8 të vdekur, 2 janë fëmijë

Një gomone me emigrantë u mbyt të premten në brigjet veriore të Egjeut të Turqisë, duke rezultuar në së paku 8 viktima, thanë zyrtarët.

Advertisements

Personeli i rojes bregdetare turke shpëtoi dy emigrantë nga deti në qytetin Eceabat në provincën Çanakkale, ndërsa dy të tjerë mundën të arrinin vetë në breg, tha guvernatori Ilhami Aktas. Nuk ishte e qartë se sa njerëz ishin në varkë kur ajo u mbyt dhe roja bregdetare po vazhdonte të kërkonte zonën, tha ai.

Advertisements

Aktas tha se dy nga trupat e gjetur ishin foshnja. Kombësia e emigrantëve nuk dihet ende.

Edhe pse numri i tyre ka rënë në vitet e fundit, migrantët kryesisht nga Lindja e Mesme dhe Afrika shpesh largohen nga Turqia në përpjekje për të arritur në Greqi, në kërkim të një jete më të mirë në vendet evropiane.

Disa emigrantë që largohen nga Turqia gjithashtu tentojnë të lundrojnë drejt Italisë.

Roja bregdetare turke tha se kapi të paktën 93 emigrantë që tentonin të largoheshin nga bregdeti turk me varka këtë javë.

(Balkanweb)