Shembet një shtëpi dykatëshe, 2 të vdekur dhe 8 të plagosur

Një shtëpi dykatëshe është shembur në lagjen Bozova të Sanliurfa, Turqi.

Advertisements

Si pasojë e shembjes së shtëpise, 2 persona kanë humbur jetën dhe 8 persona janë lënduar.

Advertisements

Në vendngjarje u nisën AFAD (Autoriteti i Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave), zjarrfikësja, xhandarmëria dhe ekipet mjekësore.

Serdar (38 vjeç), Fatma (38 vjeçe), Ahmet (15 vjeç), Ayça (12 vjeçe), Açelya Urak (8 vjeçe), Dilber (34 vjeç), Adem Arda (13 vjeç) dhe Emre Tuna Bozkurt (10 vjeç) arritën të tërhiqen nga mbeturinat me përpjekjet e tyre.

Gjatë operacioneve të kërkim-shpëtimit, ekipet zbuluan nën rrënoja trupin e pajetë të Serap Urak (49 vjeç), Cemile Arıkan (56 vjeçe), e shpëtuar e plagosur, fatkeqësisht nuk mundi të shpëtohej në Spitalin Shtetëror të Bozovës.

Gjendja e personave të tjerë të lënduar raportohet të jetë stabile.

Është zbuluar se Cemile Arıkan jetonte e vetme në shtëpinë në Kahramanmaraş, e cila u raportua se kishte pësuar dëmtime gjatë tërmeteve të 6 shkurtit. Fëmijët dhe nipërit e saj thuhet se kishin ardhur për vizitë nga Osmaniye në mbrëmje.

Autoritetet kanë nisur një hetim për këtë incident.