Rrëzohet helikopteri me 4 persona, vdes ish-Presidenti i njohur

Ish-presidenti i Kilit, Sebastian Pinera, ka vdekur në një aksident me helikopter në jug të këtij vendi të martën, ka njoftuar qeveria dhe zyra e ish-presidentit, raportoi Reuters.

Advertisements

ish presidenti i kilit

Advertisements

Ministrja e Brendshme, Carolina Toha konfirmoi vdekjen e ish-presidentit 74-vjeçar, i cili mbajti postin nga viti 2010 në 2014 dhe nga 2018 në 2022.

Tre pasagjerë të tjerë i mbijetuan rrëzimit të helikopterit në qytetin Lago Ranco.

Pinera, gjithashtu një biznesmen i suksesshëm, mbikëqyri rritjen e shpejtë ekonomike dhe një rënie të mprehtë të papunësisë gjatë presidencës së tij të parë, në një kohë kur shumë nga partnerët tregtarë dhe fqinjët e Kilit po përballeshin me rritje shumë më të ngadaltë.

Presidenca e tij e dytë nga viti 2018 në 2022 u shënua nga protesta të dhunshme kundër pabarazisë që çuan në akuza për shkelje të të drejtave të njeriut dhe përfunduan me premtimin e qeverisë për hartimin e një kushtetute të re