E rëndë/ Ndërron jetë një fëmijë nga gripi i shpendëve

Një fëmijë 9-vjeçar ka vdekur nga gripi i shpendëve në Kamboxhia, tha këtë të premte se Ministria e Shëndetësisë, duke paralajmëruar kërcënimin e vazhdueshëm që paraqet virusi, i cili është përgjegjës për tre vdekje në 2023.

Djali, një banor i provincës Kratie, në veri-lindje të vendit, u sëmur pasi hëngri mishin e shpendëve me familjen e tij. Ai pati simptoma duke përfshirë ethe, kollë dhe gulçim përpara se të vdiste dje.

Testet që iu nënshtruan konfirmuan se fëmija ishte bartës i llojit H5N1, i cili është shumë patogjen, tha ministria.

Sipas hetimit të autoriteteve, “pesë pula dhe tre rosat ngordhën në shtëpinë e pacientit” dhe më pas u gatuan, shpjegoi Ministria e Shëndetësisë, duke shtuar se autoritetet shëndetësore po hetojnë origjinën e virusit dhe po kërkojnë raste të tjera.

“Ministria e Shëndetësisë i kujton popullatës të jetë vigjilente ndaj gripit të shpendëve, llojit H5N1 që vazhdon të kërcënojë shëndetin e të gjithëve”, thuhet në njoftimin për shtyp.