Tërmeti i fortë shkund vendin fqinj, sa ishte magnituda

Një tërmet është regjistruar 32 km lindje-verilindje të Symit, në Greqi.

Sipas Institutit Gjeodinamik, tërmeti ka qenë me magnitudë 4.7 ballë të shkallës Rihter.

Ndërsa thellësia e regjistruar është 39.4 kilometra.

Sipas mediave greke, epiqendra e tërmetit është afër bregdetit turk dhe lëkundjet sizmike, janë ndjerë veçanërisht në ishullin Rodos.