Ja kur do shkojne 45 gradë temperaturat…Sinoptikania e njohur bën parashikimin e motit për javën

Mbrëmjen e djeshme janë nisur masat afrikane drejt Ballkanit dhe Shqipërisë dhe sot parashikohen temperatura shumë të larta, ku termometri i afrohet vlerës 40 garë.

Meteorologia e Meteolab Lajda Porja tha në emisionin GoodMorning Albanians në Euronews Albania se duke nisur nga dita e mërkurë për 8 ditë me radhe vendi do të përfshihet nga i nxehti afrikan me temperatura 40 gradë edhe në zonat malore dhe mbi 40 gradë në zonat e ulëta

Nesër temperatura ka një tërheqje të lehtë, rrebeshe në zonat e qendrore dhe kjo situatë do të pasohet nga ditë me radhë nga temperatura shumë të larta. Ditët në të nxehta, e mërkura, e enjtja dhe e premtja.