Tragjedi në rrugë! Autobusi bie nga ura dhe përfshihet nga flakët, 45 të vdekur. 8-vjeçarja, e vetmja e mbijetuar

45 persona kanë vdekur në Afrikën e Jugut pasi autobusi në të cilin ndodheshin ra rreth 50 metra nga një urë në një luginë, thonë autoritetet.

Një vajzë tetëvjeçare, e vetmja e mbijetuar, u dërgua në spital me plagë të rënda. Autobusi u përplas përmes një pengese dhe mori flakë kur përfundoi në tokë në provincën verilindore Limpopo. Pasagjerët ishin pelegrinët që udhëtonin nga kryeqyteti i Botsvanës Gaborone për një shërbim të Pashkëve në qytetin e Morias.

Automjeti humbi kontrollin dhe doli nga një urë në zonën malore Mmamatlakala midis Mokopane dhe Marken, rreth 300 km (190 milje) në veri të Johanesburgut, sipas transmetuesit publik të Afrikës së Jugut SABC. Operacionet e shpëtimit vazhduan vonë mbrëmjen e së enjtes, me disa nga të vrarët që thuhet se është e vështirë të arrihen të gjenden mes mbeturinave. Ministrja e Transportit Sindisiwe Chikunga, e cila shkoi në vendin e ngjarjes, shprehu “ngushëllimet e saj të përzemërta për familjet e prekura nga përplasja tragjike e autobusit”.

Ajo tha se qeveria e Afrikës së Jugut do të ndihmojë në gjetjen e trupave dhe do të zhvillojë një hetim të plotë për shkakun e rrëzimit. Afrika e Jugut ka një rekord të dobët të sigurisë rrugore. Në një mesazh të Pashkëve të lëshuar më herët gjatë ditës, Presidenti Cyril Ramaphosa u bëri thirrje qytetarëve që “të bëjnë çmos për ta bërë këtë një Pashkë të sigurt”. “Nuk duhet të jetë një kohë kur ne të rrimë duarkryq dhe të presim të shohim statistika për tragjedi apo lëndime në rrugët tona”, shtoi ai.