I nxehti afrikan vjen në Shqipëri, priten temperatura të fr*kshme

Sipas MeteoAlb, vijon Shqipëria nën mbizotërimin e motit të kthjellët dhe temperaturave relativisht të larta. Orët e pasdites do të sjellin vranësira të lehta e kalimtare nëpër të gjithë territorin ku më të theksuara vranësirat do të jenë në skajin verior dhe verilindor, megjithatë nuk priten reshje në territor. Ky stabilitet i atmosferës do të…

Read More

Ky vend goditet nga disa tërmete në një javë. A po vjen një lëkundje më e fortë? Paralajmërimi i shkencëtarëve

Kalifornia Jugore është goditur ditët e fundit nga disa tërmete. Një prej lëkundjeve është regjistruar në Ojai më 31 maj me magnitudën 3.6 ballë. Dy të një madhësie të ngjashme në zonën Lindore të Los Anxhelosit të El Sereno. Tre tërmete të tjera pranë plazhit të Newport dhe Costa Mesa. Ndërsa këto tërmete ishin shumë…

Read More

Kthesë e madhe! Njihuni me parashikimin e motit për këtë javë, ja çfarë pritet të ndodhë me temperaturat

Për javën që presim përpara vendi ynë do të ndikohet nga kushte të qëndrueshme atmosferike kjo dhe për shkak të depërtimit të masave ajrore të thata dhe relativisht të ngrohta me origjinë nga Anticikloni Afrikan. Moti, sipas parashikimit të Shërbimit Meteorologjik Ushtarak, do të jetë i kthjellët në të gjithë territorin gjatë gjithë javës por…

Read More

Tragjedi në Greqi! Automjeti përplaset me autobusin, vdesin 4 të rinj, mes tyre një shqiptar

Nga përplasja e fortë, automjeti është ndarë në mes dhe pjesë të tij kanë fluturuar deri në 150 metra larg. Si pasojë e aksidentit kanë ndërruar jetë 4 udhëtarë të automjetit, konkretisht drejtuesi i mjetit, shtetasi grek Georgios Oikonomidis 26 vjec si dhe pasagjerët Diana-Ana-Maria Bobu 28 vjec nga Rumania, Georgia-Maria Mastori 22 vjec nga…

Read More

Temperatura përvëluese, ja sa pritet të shkojnë

Vendi ynë gjatë fundjavës do të ndikohet nga kushte të qëndrueshme atmosferike. Moti parashikohet i kthjellët në të gjithë territorin për të dyja ditët por nuk do të mungojnë vranësirat kalimtare, të cilat do të jenë më tepër prezente përgjatë relieveve malore në lindje. Njoftimi i SHMU: Për fundjavën që presim përpara vendi ynë do…

Read More