Çfarë ndodh me të vaksinuarit që preken nga Covid? Njihuni me 4 simptoma të reja

Britanikët e vaksinuar kundër Covid 19 po raportojnë simptoma unike, të padëgjuara deri tani. Shërbimi shëndetësor në vend raporton se nëse keni tështima të vazhdueshme, e ndërkohë jeni vaksinuar, kjo mund të jetë një shenjë se jeni infektuar sërish. Tre simptomat e tjera që po mbizotërojnë tek personat e imunizuar por që preken sërish nga…

Read More

Ky shtet i madh europian heq masat anti-Covid, mbi 70% e popullsisë e vaksinuar

Belgjika ka hequr masat anti-Covid duke hequr kufirin në numrin maksimal të klientëve në dyqane dhe qendra tregtare. Për më tepër, masat janë zbutur për ngjarje të tilla si ngjarje kulturore, shfaqje ose sportive. U vendos që hapësirat e mbyllura, të cilat mund të strehojnë deri në 3.000 persona, të funksionojnë me kapacitet të plotë….

Read More

Si po paraqitet gjendja nga pandemia? Publikohet harta e re e koronavirusit në Evropë

Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC) lëshoi ​​një hartë të re të COVID-19 sot. Harta Epidemiologjike ECDC për Evropën botohet çdo javë bazuar në incidencën 14-ditore dhe proporcionin e testeve pozitive në numrin e përgjithshëm të testuar. Harta ECDC është këshilluese, por disa shtete anëtare mbështeten në të kur vendosin kufizime epidemiologjike…

Read More

Lajme fantastike/ Mjeku Alimehmeti shpjegon studimin e fundit gjerman për infektimin e fëmijëve me Covid

Fëmijët kanë 41.6% gjasa më pak për t’u infektuar me koronavirus kur kanë një person pozitiv në familje si dhe kanë 5 fish më shumë gjasa ta kalojnë sëmundjen në mënyrë asimptomatike! Në këtë përfundim ka arritur studimi i kryer nga një bashkëpunim institucionesh elitare gjermane, të kryesura nga Qendra Spitalore Pediatrike Universitare e Tübingen…

Read More

Ngrihen qytetarët/ Vaksinimi i detyruar i njerëzve, shpêrthejnê protestat në Europë

Gatishmëria për vaksinim po bie, por incidenca e infeksioneve po rritet. Vende të ndryshme në BE po marrin masat, për të nxitur sa më shumë njerëz që të vaksionohen. Por nuk po mungojnë as protesta kundër këtyre masave. “Flatten the curve”, “të ulet kurba” është një ndër sloganet e pandemisë së koronavrusit. Me këtë parullë…

Read More

‘Delta’ rikthen maskat! Ekspertët: Të mbahen edhe nga të vaksinuarit plotësisht

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në Shtetet e Bashkuara rekomanduan që amerikanët e vaksinuar plotësisht t’i kthehen vendosjes së maskës në ambiente të mbyllura në disa vende publike, për shkak të shqetësimeve që paraqet varianti më ngjitës i koronavirusit, Delta. Agjencia shëndetësore gjithashtu këshilloi që të gjithë nxënësit, mësuesit dhe stafi në kopshte…

Read More

A do të detyrohen qytetarët që të vaksinohen? Ministrja e drejtësisë gjermane i ”jep fund” debatit

Numri në rritje i infeksioneve me korona ka ndezur një debat për më shumë kufizimeve për njerëzit e pavaksinuar. Ministrja gjermane e Drejtësisë e hedh poshtë qartësisht një kërkesë për vaksinim me detyrim. Në një intervistë për Deutschlandfunk, ministrja gjermane e Drejtësisë Christine Lambrecht, tha se nuk do të kishte vaksinim të detyrueshëm për të…

Read More