Një tifoz futbolli vdiq të shtunën pasi u rrëzua nga një tribunë gjatë një ndeshjeje në stadiumin Mas Monumental të River Plate në Buenos Aires, Argjentinë, njoftoi klubi.

Ndeshja e cila po luhej mes River Plate dhe Defensa y Justicia, është ndërprerë pas 26 minutash dhe lojtarët nuk janë kthyer më në fushë. Sipas klubit, ekipet mjekësore mbërritën “menjëherë” në incident, siç bënë edhe ekipet e policisë dhe të sigurisë.

Advertisements

Në një deklaratë të postuar në faqen e saj të shtunën, River Plate tha: “Gjatë ndeshjes sonte kundër Defensa y Justicia, një tifoz ra nga tribuna e Sivori Alta dhe vdiq në akt.

Tribuna e Sivori Alta, ku i ndjeri kishte biletën e sezonit, ishte me kapacitet 90%. Në momentin e rënies nuk ka pasur asnjë ndërhyrje nga të tretët. Gjithashtu u verifikua se nuk kishte akte dhune në tribunë apo rreth saj”.

Advertisements

Klubi detajoi se i gjithë stadiumi u evakuua menjëherë pas incidentit dhe se agjencitë e sigurisë dhe Njësia e Specializuar Fiskale për Ngjarjet Masive, e drejtuar nga Dr Celsa Ramírez, kanë nisur hetimet për incidentin dhe kanë mbyllur tribunën për 24 orë për të marrë prova.

River Plate gjithashtu shpalli një ditë zie të dielën gjatë së cilës flamuri i klubit do të valëvitet në gjysmë shtizë dhe shprehu ngushëllimet e tij për familjen dhe të dashurit e mbështetësit.

Advertisements

Artikulli paraprakParaditje diell, pasditen shtohen vranësirat, ja si do të jenë temperaturat
Artikulli tjetërDetaje të reja nga plagosja me thikë në Korçë, 46-vjeçari kishte ushtruar dhunë edhe më parë ndaj bashkëshortes, vajza e madhe dëshmon në polici