Një stuhi breshëri ka goditur fshatrat Shezë dhe Gjocaj në Peqin duke shkatërruar tërësisht pemëtarinë në prodhim.

Rreth 20 hektarë pjeshkë është dëmtuar në mënyrë të pa rikthyeshme, ndërsa dëmtime kanë pësuar edhe kulturat e tjera.

Advertisements

Fermerët ndihen të pashpresë pasi të gjitha investimet e një viti u shkatërruan në pak minuta.

Fermerët e kësaj zone jetojnë vetëm me këto prodhime si e vetmja mundësi jetese.

Advertisements

Stuhia e breshërit zgjati disa minuta. Fermerët thonë se nuk mbajnë mend një stuhi të tillë, ndërsa sipas tyre, siguracioni i prodhimit, nuk u vlen në krahasim me fitimet e vogla që marrin.

Artikulli paraprakArti në zi/ Humb jetën aktori i njohur (Emri+Foto)
Artikulli tjetërTensionet në Veri të Kosovës, analisti ‘zbardhen’ sjelljet e presidentit Vuçiç: Natën me petkun e ujkut, në Moldavi u shfaq si Papa