Situata në veri të Kosovës është një ndër temat kryesore në samitin e dytë të Komunitetit Politik Evropian që po mbahet sot në Kishnjev të Moldavisë.

Ka pasur dhe një takim mes Kryeministrit Edi Rama dhe presidentit serb Aleksandër Vuçiç për të diskutuar mbi situatën në veri të Kosovës.

Advertisements

Të pranishëm ka qenë edhe presidentja e Greqisë, Katerina Sakellaropoulou, kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski dhe anëtaren serbe të kryesisë së Bosnje Hercegovinës, Željka Cvijanović.

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani akuzoi presidentin Vuçiç se po mbështet bandat kriminale në veri të Kosovës dhe kërkon ndihmën e ndërkombëtarëve të ndihmojnë për të ndalur veprimet destabilizuese të Serbisë.

Advertisements

Artikulli paraprakEdhe të porsalindurit e huaj mund të pajisen me pasaportë shqiptare. Zbardhen ndryshimet e reja ligjore
Artikulli tjetërGjykata lë në burg Fredi Belerin, lirohet Pandeli Kokaveshi