Rajoni i Emilia Romagnas në Itali u godit nga përmbytjet katastrofike gjatë muajit maj.

Si pasojë e përmbytjeve 14 persona humbën jetën. Sipas përllogaritjeve të deritanishme dëmet nga përmbytjet në Itali përllogariten deri në 5 miliardë euro.

Advertisements

Përveç dëmeve të mëdha në të mbjella në sektorin bujqësor, pasojat janë të shumta në rrugët e bllokuara dhe urat e shembura, magazinat e përmbytura, makineritë e dëmtuara, dhe hotelet që kanë pësuar anulime për prenotimet e regjistruara.

Qeveria italiane ka ndarë 1oo milionë euro për zonat e prekura nga përmbytjet.

Advertisements

Edhe Shqipëria ka vendosur të ndihmojë shtetin fqinj për të përballuar situatën pas përmbytjeve.

Bashkia e Tiranës ka akorduar 100 mijë euro ndihmë për Rajonin e Emilia Romagnas në Itali.

Advertisements

Krteministrja italiane, Giorgia Meloni tha gjithashtu se nëse do të jetë e nevojshme do të kërkojnë ndihmë dhe fonde nga BE.

“Mbështetja e Unionit mund të jetë shumë e rëndësishme në këtë fazë. Në javët e ardhshme, pasi të kemi bërë vlerësimin e përgjithshëm të dëmeve nga përmbytjet, do të kërkojmë aktivizimin e fondit të solidaritetit, i cili fatkeqësisht Italisë i është dashur të hyjë edhe herë të tjera”./Albeu.com./

Artikulli paraprakGoditi me grushte e shkelma një të ri, i mori para nga portofoli një tjetri! Arrestohet efektivi Shkëlzen Gjonaj, Ministria e Brendshme: Do përballet me drejtësinë
Artikulli tjetërIshte me bashkëshorten, sulmohet arbitri i finales së Europa League! Tifozët e Romës ‘fluturojnë’ karriget kokës(Video)