Finalja e Conference League/ ‘Plas’ keq sherri mes tifozëve të Fiorentinës dhe West-Ham në rrugët e Pragës (Video)

Pragë- West Ham dhe Fiorentina luajnë ditën e sotme aktin e fundit të Ligës së Konferencave në Pragë, në sesonin e dytë të zhvillimit të këtij kompeticioni.

Advertisements

Në pritje të ndeshjes, panorama që vjen nga qyteti nuk është aspak e këndshme, pasi tifo-grupet e të dyja skuadrave janë përfshirë në përplasje të dhunshme.

Advertisements

Gjithçka nisi pasi një grup tifozësh të West Ham-it u zunë në pritë dhe u sulmuan me flakadanë, zinxhirë, shishe dhe shkopinj nga ultras të ekstremit të djathtë të Fiorentinës në Republikën Çeke këtë pasdite.

Humori festiv u përkeqësua në qendër të Pragës menjëherë pas orës 15:00, kur tifozët britanikë, duke pirë në një lokal u sulmuan nga italianët të veshur me veshje të zeza dhe maska.

Disa tifozë të West Ham pësuan prerje dhe mavijosje ndërsa raketat fluturuan. Policia në kryeqytetin çek tha se tre tifozë të West Ham dhe një oficer policie u plagosën në incident, ndërsa 16 persona u arrestuan.

Një video tregoi tifozët banditë të klubit të Firences duke hedhur karrige në mbështetëset e West Hamit të ulur poshtë harqeve jashtë lokalit. Një tjetër klip tregoi Ultras-t duke vrapuar në një rrugë të Pragës duke mbajtur armë automatike.

Ndërsa policia u fut për të shuar dhunën, dy granata tymuese u hodhën në lokalin Tekila Tekila në qendër të qytetit, duke shkaktuar goditje të forta.