Leja e ndërtimit për një pallat në lagjen nr. 5 të Durrësit është bërë shkak për arrestimin e ish-kreut të Bashkisë së Durrësit Vangjush Dako dhe ish-zyrtarët e tjerë të kësaj bashkie.

Mësohet se leja për ndërtimin e pallatit ishte 5 kate, ndërkohë që pallati përfundoi duke u ndërtuar me 11 kate.

Advertisements

Kanë qenë banorët, të cilët 2 vite më parë e kanë denoncuar rastin në SPAK si pasojë e dëmtimeve që pësoi pallati prej tërmetit.

Me nisjen e hetimeve u zbuluan parregullsitë në procedura, shtesa pa leje dhe mosrespektimi i standardeve të ndërtimit.

Advertisements

Artikulli paraprakÇfarë po paralajmëron Artan Hoxha? Gazetari reagon menjëherë pas arrestimit të Vangjush Dakos: ‘Xhuxhi’ di shumë gjëra për ata lart
Artikulli tjetër“Del Tahiri, hyn Gjushi”, Edi Paloka reagon për arrestimin e ish-kryebashkiakut të Durrësit: Duhet të blinte edhe zgjedhjet e fundit, përpara se të shkonte “me pushime”