E trishtë! Ndërron jetë artisti i njohur(Emri+Foto)

Pianisti fitues i çmimit “Grammy”, George Winston ka ndërruar jetë në moshën 73-vjeçar mbrëmjen e sotme.

Advertisements

Ai ndërthuri stile të xhazit, klasikut, folklorit në albume të shitura miliona herë si Autumn, Winter Into Spring dhe Dhjetor.

Advertisements

Menaxheri i tij konfirmoi vdekjen e artistit, pas një beteje 10-vjeçare me kancerin.

“Gjatë gjithë trajtimeve të tij për kancerin, George vazhdoi të shkruante dhe regjistronte muzikë të re dhe ai i qëndroi besnik pasionit të tij më të madh: të performonte për audiencën e drejtpërdrejtë duke mbledhur fonde për Feeding America për të ndihmuar në luftimin e krizës kombëtare të urisë së bashku me dhurimin e të ardhurave nga secili prej koncerteve të tij. në bankat lokale të ushqimit”, shkruhej në deklaratë.

Winston publikoi më shumë se 12 albume solo për piano, së bashku me kolona zanore për seriale televizive si “This is America”, “Charlie Brown” dhe “The Velveteen Rabbit”.

Karriera e tij kapi majat në vitin 1995, pas publikimit të “Forest” me të cilin fitoi dhe çmimin “Grammy” për regjistrimin më të mirë të New Age.

Ndërsa në vitin 2004, pianisti mori një tjetër nominm për “Grammy” si albumi më i mirë instrumental bashkëkohor me “Night Divides the Day”.