Lajda Porja, meteorologe pranë Meteoalb tha për “Good Morning Albanians” se edhe këtë javë moti do të vazhdojë të jetë po njësoj.

Sipas saj paraditen do të nisin me diell, por nga mesdita do të ketë rreshje shiu.

Advertisements

Porja tha se një situatë e tillë do të vazhdojë deri në fund të qershorit.

“Ende nuk do e ndiejmë shumë të nxehtin. Kjo ditë ka nisur me diell e parashikohet të qëndroje e tillë duke përjashtuar këtu zxonat e juglindjes, Pogradec, Korçë, Ersekë, do rrezikohen në pjesën e dytë të ditës nga reshjet dhe nuk do mungojnë as rrebeshet apo stuhitë e breshrit.

Advertisements

Parashikohet që sot e nesër moti do jetë me diell thuajse në të gjithë territorin. Temperatura do jetë rreth 30 gradë, ndërkohë minimalet janë 10 apo 11 në zonat malore.

Nga e mërkura e deri të shtunën do të kemi sërish paqëndrueshmëri të motit, dita do nisë me diel, por pas mesditës do kemi vranësira dhe rreshje në pjesën më të madhe të territorit. Të enjten dhe të premten rrebeshet do jenë më prezente.

Advertisements

Deri nga mesi i qershorit, ne nuk do kemi një ditë 24 orë me diell, por paraditet do jenë të nxehta e me diell ndërsa mesdita nga ora 2 deri në 6 mund të ketë, nga e mërkura deri të shtunën rrebeshe shiu. Nga e diela e në vijim do ketë një përmirësim të dukshëm në zonat bregdetare, por në shumë zona të ulëta do ketë rreshje”,-tha Lajda Porja.

Artikulli paraprakU vra nga vëllai i tij në Itali, flet babai i 20-vjeçarit shqiptar: Ishte aksidentale!
Artikulli tjetërKeisi dhe Kristi drejt ribashkimit? Ish-banori i “BBVA” merr në telefon këngëtaren