Një 40-vjeçare italiane, e identifikuar si Ornella Saiu, u qëllua për vdekje në një lokal në Playa del Carmen në Meksikë, një vendpushim bregdetar në gadishullin Jukatan.

Sipas hetuesve, gruaja ishte në punë herët në mëngjes si banakiere në Cafè Ristorante Sabrina, një vendtakim i njohur për turistët dhe banorët italianë të zonës. Papritur një burrë i armatosur, i cili mbërriti me motor, hyri në lokal dhe pa thënë asnjë fjalë, e qëlloi në kokë, duke e vrarë në çast.

Advertisements

Pas krimit, filloi menjëherë puna për identifikimin e vrasësit dhe kapjen e tij: sipas shtypit vendas, vrasësi do të ishte një ish-koleg i viktimës. Vrasësi, në arrati, ka braktisur motorin dhe disa rroba pak metra larg klubit.

Andrea Lotito, nënkryetar i Shoqatës së Hoteleve Riviera Maya, e përshkroi gruan si “një banore shumë e mirë e Playa del Carmen dhe një mike për shumë njerëz” në një mesazh të shpërndarë në gjuhën italiane në Facebook. Dhe sot është “një ditë e trishtë, pa shpjegime, pa justifikime”.

Advertisements

Një tjetër bashkatdhetar, Lucio Ingenito, tha se “ajo që ndodhi është absurde” dhe se është një ngjarje që “mund të ndodhë me secilin prej nesh”, duke iu referuar viktimës si “punëtor dhe fisnik”.

Artikulli paraprakVranë me thikë 20-vjeçarin në Tiranë, Gjykata e Apelit merr vendimin për dy adoleshentët
Artikulli tjetërOKB ngre alarmin: Shqipëria pritet të ketë popullsinë më të plakur në botë në vitin…