Një shpërthim me bombë është raportuar në një minierë ari në Kolumbi.

Ngjarja ka ndodhur në provincën Antioquia, në komunën e Buriticës ku 2 persona kanë humbur jetën dhe 14 të tjerë kanë mbetur të plagosur.

Advertisements

“Ky akt i dënueshëm ndodhi në tunelin Higabra të kompanisë,

në të cilin minatorët e paligjshëm kanë përgjuar për të çuar përpara përpjekjet e tyre për nxjerrjen e paligjshme të mineraleve,” tha Zijin në një deklaratë.

Advertisements

Mijëra minatorë ari operojnë pa leje, shpesh në kushte vdekjeprurëse.

Mes të plagosurve janë katër anëtarë të policisë kolumbiane.

Advertisements

Artikulli paraprak​Ky është mjeku më i ri në botë, zbuloni moshën
Artikulli tjetërVodhi postën private në Tiranë, zbardhet dëshmia prekëse e të riut