Në Bengalin Perëndimor, Indi, një shpërthim në një njësi të paligjshme fishekzjarre ka vrarë nëntë persona ndërsa 13 të tjerë janë plagosur rëndë sipas raporteve. Policia lokale tha për mediat se ndikimi i shpërthimit ishte “aq masiv” sa ndërtesa e banimit në të cilën po drejtohej fabrika u shemb.

Advertisements

Fshatarët e përshkruan skenën si diçka si një “zonë lufte”, me pjesë të trupit dhe mbeturina të shpërndara përreth, duke përfshirë një pellg aty pranë. Ndërsa numri zyrtar mbetet i ulët, vendasit pohojnë se mbi 20 persona kanë humbur jetën në shpërthim.

Kryeministrja e Bengalit Perëndimor Mamata Banerjee tha: “Njësia e paligjshme e fishekzjarreve po funksiononte në një shtëpi në një fshat afër kufirit të Bengalit Perëndimor-Odisha. Pesë persona u vranë dhe shtatë të tjerë u plagosën rëndë nga shpërthimi.”

Advertisements

Fabrika ndodhej në Egra të rrethit Purba Medinipur në Bengalin Perëndimor.

Sipas Banerjee, fishekzjarrët “po dërgoheshin në Odisha dhe punëtorët vendas po punonin atje”. Ajo tha gjithashtu se “një hetim është duke u zhvilluar”. Hetimin po e ndërmerr Departamenti i Hetimeve Penale (SHKP).

Advertisements

Artikulli paraprakDeklaratën që nuk e kemi vënë re, Luizi e ka thënë që në BBV se nuk fliste me Marion dhe Jonin (Video)
Artikulli tjetërKy është 58-vjeçari që vrau me sëpatë kunatën e tij në mes të rrugës! Si nisi konflikti mes tyre(FOTO)