Shkoi për të eksploruar Valbonën, kjo është 25 vjeçarja belge që humbi jetën pasi ra në greminë

Një ngjarje e rëndë ndodhi ditën e sotme në zonën turistike të Valbonës. Dy turiste, një belge dhe një franceze të cilat ishin duke eksploruar, për shkak të terrenit të thepisur ranë në një greminë, e për pasojë humbën jetën.

Advertisements

ABC News ka arritur të sigurojë foton e turistes belge, Baets Myrthe, 25 vjeçe.

Advertisements

Trupat e pajetë u gjetën nga policia dhe ekipi mjekësor, por për shkak të terrenit dhe kushteve të këqija të motit është shumë e vështirë nxjerrja e tyre. Në ndihmë të shërbimeve policore është nisur menjëherë skuadra alpine e FNSh Shkodër.

Njoftimi i policisë:

Valbonë, Tropojë

Pas njoftimit se dy turiste të huaja, duke eksploruar zonën e Valbonës, ishin rrëzuar për shkak të terrenit të thepisur dhe kishin rënë në greminë, shërbimet e Komisariatit të Policisë Tropojë, ato të Drejtorisë Vendore dhe të Policisë Kufitare, së bashku me ekipin mjekësor, janë nisur menjëherë në drejtim të vendit ku kishin rënë dy turistet.

Pavarësisht territorit shumë të vështirë dhe motit të keq me mjegull dhe me borë, shërbimet e Policisë, pas shumë kërkimesh, kanë bërë të mundur që në vendin e quajtur “Qafë Valbonë”, të gjenin trupat e pajetë të dy turisteve, shtetases belge B. M. dhe shtetases franceze J. B.

Në ndihmë të shërbimeve policore është nisur menjëherë skuadra alpine e FNSh Shkodër, pasi për shkak të terrenit shumë të vështirë dhe motit të keq, punonjësit e Policisë që ndodhen në vendngjarje, e kanë të pamundur nxjerrjen e trupave nga humnera. Po për shkak të motit të keq, edhe helikopteri nuk ka mundur të ulet në vendin ku janë gjetur të pajeta turistet.

Për të mundësuar nxjerrjen e trupave të pajetë, shërbimet e Policisë vendore dhe të asaj kufitare, si dhe skuadra alpine, po bashkëpunojnë me Emergjencat Civile dhe me Ministrinë e Mbrojtjes.

Grupi hetimor i Drejtorisë Vendore të Policisë Kukës ndodhet në vendngjarje dhe në drejtimin e Prokurorisë, po punon për zbardhjen e rrethanave të kësaj ngjarjeje dhe për përcaktimin e shkakut të humbjes së jetës së dy turisteve.r.t/abcnews.al