Mediat greke kanë publikaur ditën e sotme detaje nga kapja e Laert Haxhiut, në Janinë ditën e djeshme. Sipas tyre, oficerët e sigurimit të Janinës arrestuan një person me rrezikshmëri të lartë pas një ndjekjeje aventureske mbrëmjen e së hënës.

Gjithçka ka nisur kur efektivët e policisë i kanë bërë shenjë drejtuesit të mjetit të ndalojë në zonën e Eleuzës së Janinës. Ai, megjithatë, nuk iu bind por përkundrazi shtoi gazin, dhe tentoi të arratisej me shpejtësi.

Advertisements

Gjatë ndjekjes, mjeti, i cili nuk ka mundur të ndalojë me sinjalin e policisë, ka përplasur tre automjete, dhe ka ngecur në semafor dhe më në fund është ndalur kur ka përplasur një bordurë dhe ka shpërthyer një gomë, duke shkaktuar hapjen e airbagëve.

Më pas policia ka gjetur rastin dhe ka arrestuar drejtuesin dhe dy pasagjerët e tjerë të mjetit . Sipas ERT, nga hetimet rezultoi se një nga tre të arrestuarit ishte 31-vjeçari shqiptar LAERT HAXHIU, i cili kërkohet nga policia shqiptare si pjesëtar i një grupi kriminal dhe akuzohet për vrasje dhe tentativë vrasje në Shqipëri. Madje, ndaj tij ishte shpallur “njoftimi i kuq” i kërkuar nga Interpoli.

Advertisements

Kujtojmë se Laert Haxhiu është shpallur në kërkim për masakrën e Lushnjes, ngjarje e ndodhur në 2017.

Haxhiu po gjykohet në mungesë në Gjykatën e Posçme kundër Korrupsionit pasi ka qenë në kërkim ndërkombëtar për më shumë se tre vitesh.

Advertisements

Për masakrën e Lushnjes janë dënuar me burgim të përjetshëm Orges Bilbili dhe Antrio Kaloshi. Mësohet se Haxhiu ka mundur t’i shmanget drejtësisë, pasi në shtetin fqinj ka përdorur një identitet fals.

Identiteti i falsifikuar në lejen e qëndrimit greke është Mikis Askalidis, 32 vjeç, lindur në Gjeorgji.

Ai është dënuar me 18 vite burg për vrasjen e Zamir Latifit e Jurgen Hoxha dhe plagosjen e Marjus Xhepexhiu e Bujar Turku. Ngjarja në fjalë ndodhi në Lushnjë në vitin 2017.

Artikulli paraprak58 mijë nxënës më pak në një dekadë: Arsimi i mesëm po “braktiset” nga pamundësitë ekonomike dhe emigracioni
Artikulli tjetërZbardhet dëshmia e Habib Rexhës: Ndihesha i kërcënuar, Arian Gosa tha se do na shuante familjen