Mbrëmjen e sotme në emisionin “Inside Story” u trajtua një vrasje që tronditi nga themelet e opinionit publik shqiptar, duke nxjerrë në sipërfaqe një krizë të thellë të shoqërisë; ekzekutimin me thikë të 15-vjeçarit në Gramsh.

E gjithë kjo tragjedi, mund të ishte parandaluar nëse fëmijët do kishin treguar për demonstrimet e forcës që kishin paraprirë ngjarjen.

Advertisements

Një nxënës i klasës së 7 nga qyteti i Gramshit ka dëshmuar se Orgito po përpiqej që ti niste mesazhe kërcënuese ose treguese force Qetsorit, djalit me të cilin kishte konflikt. Pra, viktima nuk kishte asnjë lidhje me këtë sherr.

Ai ndërhyri për të neutralizuar personin me thikë që të shmangte tragjedinë, por përfundoi viktimë.

Advertisements

“Në tik-tok në datën 15 maj rreth orës 15:00 më ka shkruar Orgito dhe më ka pyetuar rreth Qetsorit. Më ka thënë se ka probleme me të dhe se do të zihem, nuk ma ka thënë arsyen. Ndërkohë që në Snapchat më dërgonte foto të dorezave të hekurit dhe thikash.

Në një mesazh tjetër në Snapchat më tha a i pe fotot e dorezave dhe të thikave se me këto do të vij. Më pas unë i bëra bllok”, ka dëshmuar një tjetër adoleshent, pjesë e grupit të konfliktit./ Inside Story

Advertisements

Artikulli paraprakTë shtunën vjen hëna e plotë rozë, për këto 4 shenja sjell kaos të paparë në jetën e tyre
Artikulli tjetër“Nga i di ti këto gjëra”, historiani përplaset keq me gazetaren në studio live: Kush je ti?