Një pjesë e emisionit të sotëm “Opinion” i dedikohet Presidentit turk Tayip Erdogan, jetës dhe pushtetit të tij.

I ftuar në studio gazetari, Berat Buzhala, u shpreh se Turqia i ka kërkuar qeverisë së Kosovës që ta arrestojnë.

Advertisements

Ai u shpreh konkretisht, se ambasadorja turke ka shkuar te ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës dhe i ka thënë që ta arrestojnë Beratin.

Gazetari shprehet se fatmirësisht nuk e kanë arrestuar pasi ka patur një ndikim të madh të shteteve mike.

Advertisements

Blendi Fevziu: Ti u ke bërë thirrje atëherë që qytetarët e Kosovës të bashkoheshin me puçistët?

Berat Buzhala: Kur ka filluar të trajtojë Ballkanin si vilajet të Perandorisë Osmane ka lëshuar urdhër, ka shkuar ambasadorja turke tek ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës dhe i ka thënë arrestojeni Beratin. Fatmirësisht nuk më kanë arrestuar sepse ka pasur një ndikim të madh të shteteve mike, i kanë shkuar qeverisë së Kosovës…

Advertisements

Blendi Fevziu: Në Turqi ke shkuar ndonjëherë?

Berat Buzhala: Jo, as në shtetet që janë afër Turqisë.

Blendi Fevziu: Prandaj s’ke dëgjuar ti për Erdoganin se nuk e ke parë Stambollin në vitet e fundit?

Berat Buzhala: Kjo është propaganda e egër që bëhet e erdoganistëve që e lidhin fatin e Turqisë me Erdoganin. Unë nuk e përziej atë gjë.

Artikulli paraprak“Në mediat greke pashë emrat e skuadrës operacionale që arrestuan Belerin”/ Artan Hoxha bën deklaratën e fortë dhe i bën thirrje AMP-së: Si mund të dalin këto në…
Artikulli tjetërI fundit/ Shpërthim me tritol në Tiranë