Ka ndërrura jetë në moshën 85-vjeçare ish-ministri grek i partisë PASOK, Theodhoros Pangalos.

Humbje e madhe për politikën, ndërron jetë ish-ministri i

Advertisements

Lajmi për vdekjen e politikanit grek është konfirmuar nga familja e tij

Advertisements

Në vitin 1996 ai u emërua Ministër i Punëve të Jashtme dhe mbajti këtë post deri në dorëheqjen e tij në 1999, pas skandalit që përfshin liderin e PKK , të njohur si organizatë terroriste nga BE.

Pangalos lindi në Eleusis të Greqisë . Ai është nipi i gjeneralit dhe diktatorit të vitit 1926 Theodoros Pangalos . Disa nga paraardhësit e tij ishin arvanitas .

Advertisements

Pangalos ishte anëtar i Rinisë Lambrakis të krahut të majtë dhe, në 1964, kandidat për Parlamentin Helen me të Majtën e Bashkuar Demokratike (EDA). Pangalos kundërshtoi diktaturën ushtarake të vitit 1967 dhe iu hoq shtetësia greke nga junta në vitin 1968.

Artikulli paraprakKënga e saj e re është dedikim për Kristin? Reagon për herë të parë Keisi dhe zbulon të vërtetën
Artikulli tjetër“Nuk kishe një copë bukë të më mbaje?”, motra rrëfen historinë e trishtë të 16-vjeçares që zbuloi se nëna e kishte dhuruar