Vijon rritja e mëtejshme e vlerave barike gjatë orëve të paradites duke sjellë dominim të kthjellimeve në pothuajse të gjithë territorin.

Kjo situatë e qëndrueshme atmosferike do të jetë prezente deri pas-mesdite kur pritet zhvillim i vranësirave duke gjeneruar shira si fillim në zonat malore veriore dhe gradualisht do të përfshijnë pjesën më të madhe të territorit, megjithatë shirat do të jenë në sasi të pakta.

Advertisements

Temperaturat e ajrit do të ulen lehtë në mëngjes, por mbeten konstante në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 10°C deri në 27°C.

Era do fryjë e lehtë në tokë dhe në det me shpejtesi 35 km/h nga drejtimi veriperëndimor duke krijuar në det dallgëzim 3 ballë.

Advertisements

Kosova

Si pasojë e presionit të lartë atmosferik, republika e Kosovës vijon nën ndikimin e motit të kthjellët dhe relativisht të ngrohtë gjatë paradites, por parashikohet që pasditja dhe mbrëmja të sjellin herë pas here grumbullim të vranësirave duke rrezikuar rrebeshe afat-shkurtra shiu, më të dukshme në zonat perëndimore dhe veriperëndimore.

Advertisements

Artikulli paraprakTiranë/ 40-vjeçari vetëvritet me armë zjarri
Artikulli tjetërKëmbimi valutor, ja çfarë po ndodh sot me monedhat e huaja