Tina Turner, e cila ka vdekur dje në moshën 83-vjeçare, u referua gjerësisht si Mbretëresha e Rock’n’Roll-it .

Ajo u bë e famshme si këngëtarja kryesore e Ike & Tina Turner Revue përpara se karriera e saj si interpretuese solo të niste në vitet 1980.

Tina Turner në 1985

Ajo njihet më së shumti për hitet, duke përfshirë The Best, Private Dancer, What’s Love Got to Do With It, Typical Male dhe Let’s Stay Together.

Advertisements

Ike dhe Tina Turner me një kitarë

Tina u takua me Ike Turner në një performancë të grupit të tij, Kings of Rhythm, në vitin 1956, dhe ajo shpejt u bë pjesë e skenës.

Tina Turner me një fustan jeshil

Në vitin 1960, A Fool in Love e çiftit hyri në top listat e pop-it dhe së shpejti pasuan një varg këngësh hit. Ato përfshinin It’s Gonna Work Out Fine, River Deep, Mountain High dhe Proud Mary.

Advertisements

Tina dhe Ike Turner

Turner ishte i martuar me Ike Turner për 16 vjet, por ata u divorcuan në vitin 1978. Në autobiografinë e saj të vitit 1986, “Tina, Historia e jetës sime”, ylli tregoi për abuzimin që kishte pësuar nga burri i saj i parë gjatë gjithë martesës së tyre.

Turner në skenë në 1975

Ajo publikoi albumin e saj debutues solo, Private Dancer, në 1984. Ai shiti më shumë se 20 milionë kopje në mbarë botën dhe fitoi tre çmime Grammy.

Advertisements

“What’s Love Got To Do With It” fitoi rekordin e vitit dhe performancën më të mirë femërore. “Better Be Good To Me” fitoi performancën më të mirë vokale të rrokut femër.

Tina Turner dhe Lionel Ritchie

Ajo festoi çmimin e Grammy-it të vitit 1985 së bashku me yllin e tij të viteve ’80, Lionel Richie.

Gjatë karrierës së saj, Turner fitoi gjithsej tetë çmime Grammy, duke përfshirë çmimin e arritjes së jetës në 2018.

Turner dhe Mick Jagger në Live Aid në 1985
Tina Turner ka bashkëpunuar me Mick Jagger të Rolling Stones shumë herë gjatë viteve, duke mbështetur grupin në turne dhe duke performuar me të në festivale. Ajo tha se “gjithmonë e ka dashur Mick Jagger”.
Këngëtarët David Bowie dhe Tina Turner performojnë në skenë në NEC Birmingham.

Ajo gjithashtu kishte një miqësi të ngushtë me David Bowie, i cili e ftoi atë të këndonte një duet në titullin e albumit të tij Tonight. Në kthim, ajo e ftoi Bowie të performonte si një mysafir special në turneun e saj Private Dancer.

Tina Turner me fustan të zi

Karriera e Turner zgjati pesë dekada. Pas një turneu lamtumire në vitin 2000, ajo u kthye në skenë në vitin 2009 në moshën 69-vjeçare për të festuar 50 vjetorin e saj në muzikë.

Tina Turner Me bashkëshortin e saj Erwin Bach në 2018

Turner u martua me partnerin e saj afatgjatë Erwin Bach në Zvicër në vitin 2013. Ajo pësoi një krizë shëndetësore në ditët e para të martesës së tyre dhe më vonë ai i shpëtoi jetën duke i dhuruar një nga veshkat e tij.

Tina Turner dhe Adrienne Warren flasin gjatë natës së hapjes së "Tina - The Tina Turner Musical", Nju Jork 2019

Jeta e saj është portretizuar gjithashtu në muzikalin West End dhe Broadway, Tina – The Tina Turner Musical. Ai tregon historinë e jetës së Turner, duke u fokusuar në mënyrën sesi këngëtarja guxoi të sfidonte kufizimet e moshës, gjinisë dhe racës gjatë karrierës së saj të gjatë.

Turner tha për muzikalin: “Është vërtet e rëndësishme për mua që të kem mundësinë të ndaj historinë time të plotë. Ky muzikal nuk ka të bëjë me yllimin tim. Ka të bëjë me udhëtimin që bëra për të arritur atje. Çdo natë dua që audienca të largohet nga teatri që mund ta kthesh helmin në ilaç”.

Tina Turner duke buzëqeshur para kamerës

Rreth daljes në pension, Turner tha: “Askush nuk e dinte se sa i lodhur isha duke kënduar dhe kërcyer. Kjo është ajo. Unë po shkoj në shtëpi tani.”

Artikulli paraprakMerr fund zvarritja, ish-pronarëve që u janë konfiskuar pronat do t’ju kthehen ose kompensohen, zbardhen dy vendimet e qeverisë
Artikulli tjetër“Ma vranë për herë të dytë”, rrëfimi i babait që s’po merr dot trupin e djalit 20-vjeçar të vrarë në Suedi