Për të dytën herë rradhazi Hyundai ka rrëmbyer Çmimin Botëror të Makinës së Vitit. Vitin e kaluar ishte modeli Ioniq 5 i Hyundai-t që mori titullin Makina Botërore e Vitit dhe tani është radha e Ioniq 6 të ri. E megjithatë të dy nuk mund të ishin më ndryshe, Ioniq 6 nuk ndoqi dizajnin e Ioniq 5 dhe makinat janë aq të ndryshme sa nuk duken sikur janë bërë nga i njëjti prodhues.

Me 759 kuaj/fuqi nga një motor 5.2-litërsh benzine me turbo të dyfishtë, ai mund të arrijë një shpejtësi deri në 211 mph. Vetëm 499 të tilla do të ndërtohen nga ky model dhe secila kushton mbi 300,000 £.

Advertisements

Gjatë panairit të automjeteve në New York 2023 që po zhvillohet, modelit Ioniq 6 iu dhanë fillimisht çmimet “World Design Car” dhe “World Electric Vehicle”, për të marrë përfundimisht titullin e përgjithshëm të Makinës Botërore të Vitit 2023. Por ky nuk ishte fundi i çmimeve për Grupin Hyundai, modelit Kia EV6 GT iu dha titulli i Makinës Botërore për Performancë 2023.

Advertisements

499 klientët që kanë tashmë emrat e tyre të shënuar në makinat e disponueshme, mund ta çojnë çmimin e këtyre automjeteve edhe më lartë nëse duan të bëjnë personalizime shtesë të disponueshme përmes divizionit “Q” të “Aston Martin”.
Kjo varion nga çdo gjë, duke përfshirë paketat grafike të personalizuara, ngjyrat unike të rrotave dhe veshjet e lëkurës. Çmimin Botëror të Makinës së Viti

Advertisements

Artikulli paraprakA do të rriten rrogat në privat? Ja si përgjigjet Ministrja e Financave dhe Ekonomisë
Artikulli tjetërTë gjithë ‘turren’ pas banorit më të preferuar në BBV, por modelja e njohur bën ‘golin’ dhe na prezanton me ‘Luizin e saj’ (FOTO)