Kryeministri Edi Rama ka mbledhur këtë paradite kabinetin qeveritar. Rama thotë se kanë dakordësuar projektligjin për rritjen e pagave.

Kreu i qeverisë tha se në harkun kohor brenda një viti paga mesatare do të shkojë nga 563 euro në 900 euro.

Advertisements

“Dola sot këtu sepse është një nga ditët të shënuara të qeverisjes. Sapo kemi dakordësuar projektligjin për reformën e re të pagave.

Kemi sanksionuar e zeza mbi të bardh se në harkun e një viti paga mesatare do shkojë nga 563 euro në 900 euro.

Advertisements

Të mund të rishpërndajmë të ardhurat aty ku edhe me shumë të drejtë familjet zakonshme shqiptar e presin më shumë se çdo gjë tjetër në arkën e buxheteve të tyre. Është e rëndësishme për ne që të konstatojmë se sa e qëndrueshme është ekonomia jonë.

Ja kemi dalë të rezistojmë plagëve dhe problemeve të rënda. Vazhdojmë të mbështesim të gjitha familjet dhe bizneset e vogla në mënyrë që mos të shohin asnjë qindarkë rritje në faturën e tyre. Sot mund t’ju themi të gjithëve se është dita për të marrë ato vetë, drejtpërdrejt në arkën e tyre familjare,

Advertisements

frute nga kjo përpjekje dhe nga reformat që na kanë sjellë deri këtu. Nuk dua të humbas vëmendjen në shumë shifra. Detyra jonë tu japim shqiptareve maksimumin e produktit të reformave.’, tha Rama.

Artikulli paraprakGati për atentat? Me automatik dhe municion luftarak me vete, e pëson keq 64-vjeçari
Artikulli tjetërTha se është ‘këngëtar dhe diplomat i dështuar’, Bledi ndërron mendje pas hyrjes në BBV, ja këshilla që i jep Luizit: Turpi më i madh…