Temperaturat rekord priten mes të mërkurës dhe të premtes me temperatura që të arrijnë nivelet që shihen normalisht në korrik.

Kushtet ekstreme do të pasojnë marsin më të thatë në 20 vjet në disa zona, gjë që ka rritur shqetësimet në rritje për rezervat ujore të vendit dhe ka vendosur zyrtarisht Spanjën në thatësirë ??afatgjatë.

Advertisements

Rezervuarët janë rreth 15% nën nivelet mesatare me disa tkurrje në vetëm 26% të kapacitetit, ndërsa kushtet e thata po ngjallin frikën për shpërthimin e më shumë zjarreve me afrimin e verës.

Agjencia shtetërore meteorologjike e Spanjës Aemet tha se do të ketë një “hyrje progresive të një mase ajrore shumë të ngrohtë dhe të thatë me origjinë afrikane” duke shkaktuar “vlera tipike të verës”.

Advertisements

Aemet tha se temperaturat në luginën e Guadalquivir në rajonin e Andaluzisë së Spanjës jugore, e cila është shtëpia e qyteteve si Sevilja, “mund të arrijnë edhe 40 gradë Celsius” të enjten ose të premten.

Agjencia tha se temperaturat pritet të ulen të dielën dhe të hënën, “duke i dhënë fund këtij episodi të temperaturave jashtëzakonisht të larta për kohën e vitit”.

Advertisements

Temperatura më e lartë e regjistruar ndonjëherë në Spanjë për prillin ishte 37.4C në Murcia në pjesën juglindore të vendit në vitin 2011. Temperaturat mbi 30C priten në pjesën më të madhe të Spanjës jugore të mërkurën përpara se të vazhdojnë të rriten.

Artikulli paraprak“Ma ndjeu shpirti”/ Flet gruaja që iu bashkua Ramës në tallava: Ju doni dhe s’po e takoni dot, unë kërceva me kryeministrin
Artikulli tjetërE FUNDIT/ Makina përfshihet nga flakët, dalin detajet e para