Kitaristi i ABBA, Lasse Wellander, ka vdekur në moshën 70-vjeçare nga kanceri metastatik. Ai ka luajtur me ABBA në vitet 1970 dhe 1980 dhe ka bashkëpunuar në albumin e fundit të grupit suedez, 2021’s Voyage. Në një deklaratë të lëshuar nga familja e Lasse të dielën, thuhet:

“Me pikëllim të papërshkrueshëm duhet të njoftojmë se Lasse ynë i dashur ka ndërruar jetë. Lasse kohët e fundit ishte sëmurë me kancer metastatik dhe ndërroi jetë herët të Premten e Madhe, i rrethuar nga të dashurit. Ai ishte një muzikant i mrekullueshëm dhe i përulur, por mbi të gjitha ishte një bashkëshort, baba, vëlla, xhaxha dhe gjysh i mrekullueshëm.

Advertisements

I sjellshëm, i sigurt, i dashur dhe shumë më tepër, që nuk mund të përshkruhen me fjalë. Një pikë kthese në jetën tonë, dhe është e pabesueshme që tani duhet të jetojmë pa ty. Ne të duam dhe na mungon shumë”.

Kush ishte Lasse Wellander?

Advertisements

Lasse Wellander filloi të luante kitarë si fëmijë dhe mori pjesë në grupe në zonën ku jetonte në Nora, Suedi. Ai filloi regjistrimin me ABBA – Agnetha Fältskog, Björn Ulvaeus, Benny Andersson dhe Anni-Frid Lyngstad, në tetor 1974, duke u shfaqur në hitet e tyre Intermezzo No.1 dhe Crazy World, raporton Daily Mail.

Kitaristi mori pjesë në 24 nga regjistrimet e grupit pop dhe u shfaq në të tetë albumet e tyre. Ai u shfaq para shitjeve në 1975, 1977, 1979 dhe 1980.

Advertisements

Ai vazhdoi të bashkëpunonte me artistë të tjerë suedezë pasi ABBA u shpërbë për herë të parë në 1982. Në vitin 2008, ai mori pjesë në regjistrimin e kolonës zanore për filmin Mamma Mia, me Meryl Streep dhe Amanda Seyfried, në Atlantis Studio në Stokholm.

Artikulli paraprak‘Tkurret’ dollari amerikan, ja çfarë po ndodh me monedhat e tjera në tregun valutor
Artikulli tjetër“Si dy njerëz të rëndomtë”/ Arjan Konomi “shpërthen” ndaj Arbërit dhe Zhaklinës!